Característiques dels productes

Excel·lent força específica (avantatge bàsic)
La densitat de Ti-6Al{-4V és només de 4,43 g/cm³ (aproximadament el 56% de la de l'acer), amb una resistència a la tracció en condicions de recuit superior o igual a 895 MPa i superior o igual a 1100 MPa en condicions{14}envellides i tractades. La seva resistència específica (aproximadament 200-250 kN·m/kg) supera amb escreix la de l'acer inoxidable 304 (≈75 kN·m/kg), els aliatges d'alumini (≈150 kN·m/kg) i la majoria dels aliatges a base de níquel, el que el converteix en el material preferit per al disseny lleuger. Aquesta propietat el fa insubstituïble en aplicacions sensibles al pes, com ara components estructurals aeroespacials, fixacions aeroespacials, bielles de cotxes de carreres d'alt rendiment i quadres de bicicletes premium.

Excel·lent resistència a la corrosió
El Ti-6Al{-4V presenta una excel·lent resistència a la corrosió uniforme i a la picada en aigua de mar, solucions de clorur, la majoria d'àcids orgànics i àcids feblement reductors a causa d'una pel·lícula d'òxid de TiO₂ densa, estable i autocurativa formada espontàniament a la seva superfície. La seva resistència a la corrosió a l'aigua de mar és molt superior a la dels acers inoxidables i els aliatges de coure, amb gairebé cap corrosió a les zones d'esquitxades marines i de marea. L'aliatge també mostra una bona resistència al trencament per corrosió per estrès (SCC), el que el converteix en un material ideal per a hèlixs de vaixells, intercanviadors de calor d'aigua de mar i equips d'aigües profundes. A més, demostra una resistència a la corrosió excepcional en mitjans oxidants com l'àcid nítric i el gas de clor humit.

Bon rendiment a la temperatura-moderada i estabilitat tèrmica
Ti-6Al-4V pot mantenir la seva estabilitat microestructural i propietats mecàniques a temperatures de funcionament a llarg termini-fins a 400 graus. Dins del rang de 300-400 graus, presenta una resistència a la fluència superior i una resistència a alta-temperatura en comparació amb la majoria d'aliatges d'alumini i magnesi, sense transformació de fase ni fragilitat significativa de la seva estructura. Pot suportar una exposició a curt termini fins a 500-550 graus, el que el fa adequat per a components estructurals de temperatura mitjana com ara discos i pales de compressors en motors d'avions, pells de vehicles d'alta velocitat i sistemes d'escapament d'automòbils.

Excel·lent biocompatibilitat i certificació mèdica-
Ti-6Al-4V no és{-tòxic i no-al·lergènic, amb una excel·lent afinitat cel·lular i capacitat d'osteointegració. El seu mòdul elàstic (aproximadament 110 GPa) és més proper al de l'os humà (aproximadament 10-30 GPa) que l'acer inoxidable (aproximadament 200 GPa) i els aliatges de cobalt-crom (aproximadament 230 GPa), mitigant eficaçment l'efecte "protecció contra l'estrès" i reduint el risc d'implant. Aquest aliatge s'utilitza àmpliament en dispositius mèdics de qualitat d'implant, com ara tiges femorals de maluc, components d'articulació del genoll, implants dentals i sistemes de fixació de la columna vertebral, complint amb les normes ASTM F136 i ISO 5832-3 per a implants quirúrgics.

Excel·lent rendiment a la fatiga i resistència a la fractura
Ti-6Al-4V presenta una excel·lent resistència a l'inici i la propagació d'esquerdes per fatiga, especialment en la seva microestructura equiaxial recuita. El seu límit de fatiga d'alt cicle (aproximadament 500-600 MPa a 10⁷ cicles) és significativament superior al dels aliatges d'alumini i magnesi. Mitjançant el control de la microestructura (com ara estructures bimodals i de teixit de cistella), es pot aconseguir un equilibri flexible entre resistència, ductilitat i resistència a la fractura per complir els requisits de disseny de tolerància a danys en diferents condicions de funcionament. Aquesta propietat el converteix en el material preferit per a components crítics de fatiga, com ara discos de turbina, fixacions del fuselatge i peces del tren d'aterratge en motors d'avions.

Bones propietats de mecanitzat i soldadura
Ti-6Al-4V presenta una bona treballabilitat tèrmica i soldabilitat, la qual cosa permet formar-lo mitjançant mètodes com la forja, el laminat, l'extrusió i la formació per fil. Es pot unir mitjançant tècniques com ara soldadura TIG, soldadura MIG, soldadura per feix d'electrons i soldadura làser. Durant la soldadura, els gasos inerts (argó) s'han d'utilitzar àmpliament com a protecció per evitar la fragilitat causada per reaccions amb oxigen, nitrogen i hidrogen a altes temperatures. L'aliatge també és adequat per a operacions de mecanitzat convencionals com tornejat, fresat i trepat; es recomana utilitzar eines de tall de carbur i assegurar una refrigeració adequada per controlar la calor de tall i el desgast de les eines. Per als components de precisió, el conformat d'alta precisió es pot aconseguir mitjançant el mecanitzat per descàrrega elèctrica (EDM) i el mecanitzat electroquímic (ECM).
Especificacions tècniques
Composició química (ASTM B348 / ASTM F136 / GB/T 2965)
|
Element |
Requisits estàndard |
Notes |
|
Ti |
Quantitat restant (Matrix) |
Elements de matriu que proporcionen una matriu lleugera, excel·lent resistència a la corrosió i biocompatibilitat |
|
Al |
5.50 - 6.75% |
Elements estables en fase alfa-que milloren la temperatura ambient i la resistència a alta-temperatura alhora que redueixen la densitat |
|
V |
3.50 - 4.50% |
Elements estables en fase beta-, perfeccionen els grans, milloren l'enduribilitat i l'equilibri de la força-ductilitat |
|
Fe |
Menor o igual al 0,40% (Grau mèdic Menor o igual al 0,25%) |
Controlar estrictament per evitar la formació de compostos intermetàl·lics fràgils i reduir la resistència a la corrosió |
|
O |
Menor o igual al 0,20% (Grau mèdic Menor o igual al 0,13%) |
Elements de buit, que afecten significativament l'equilibri entre força i plasticitat |
|
C |
Menor o igual al 0,08% |
És necessari un control estricte; nivells excessius reduiran la ductilitat i la duresa. |
|
N |
Menor o igual al 0,05% |
Els elements de buit, si són massa alts, reduiran la duresa |
|
H |
Menor o igual a 0,015% |
Control estricte del contingut d'hidrogen per evitar la fragilitat de l'hidrogen |
|
Altres elements (únics) |
Menor o igual al 0,10% |
- |
|
Altres elements (total) |
Menor o igual al 0,40% |
- |
Propietats físiques
|
Propietat |
Valor/Interval |
Condicions de prova |
|
Densitat |
4,43 g/cm³ |
Temperatura de l'habitació (20 graus) |
|
Punt de fusió |
1604 - 1660 grau |
- |
|
Coeficient d'expansió tèrmica (20-400 graus) |
8.6 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Mòdul elàstic (mòdul de Young) |
110 - 120 GPa |
Temperatura de l'habitació |
|
Conductivitat tèrmica (20 graus) |
6.7 - 7.5 W/(m·K) |
- |
|
Resistivitat |
1.60 - 1.80 μΩ·m |
- |
|
Ratio de Poisson |
≈ 0.31 |
Temperatura de l'habitació |
|
Magnetisme |
No-magnètic |
Tots els aliatges de titani són materials no-magnètics |
Propietats mecàniques (valors típics, ASTM B348 / GB/T 2965)
|
Rendiment |
Estat de recuit típic |
Valors típics de la condició-tractada i envellida (STA). |
Normes d'aplicació |
|
Resistència a la tracció |
Superior o igual a 895 MPa |
Superior o igual a 1100 MPa |
ASTM B348/GB/T 2965 |
|
Límit de rendiment (compensació del 0,2%) |
Superior o igual a 828 MPa |
Major o igual a 1000 MPa |
ASTM B348/GB/T 2965 |
|
Elongació |
Superior o igual al 10% |
Superior o igual al 6% |
ASTM B348/GB/T 2965 |
|
Reducció de la -àrea de la secció transversal |
Superior o igual al 25% |
Superior o igual al 15% |
- |
|
Duresa (Brinell) |
300 - 350 HB |
360 - 410 HB |
- |
|
Resistent a l'impacte (Charpy V-osca) |
15 - 25 J |
10 - 18 J |
- |
Nota: les propietats mecàniques de Ti-6Al-4V són molt sensibles a la seva condició de tractament tèrmic i a la microestructura (equiaxial, bimodal, teixit de cistella). Els valors específics es poden ajustar segons el grau microestructural i els estàndards requerits pel client. Els productes de qualitat mèdica han de complir els estrictes requisits de composició i rendiment de l'ASTM F136.
Resistència a la corrosió (valor típic)
|
Mitjana |
Concentració |
Temperatura |
Velocitat de corrosió (mm/any) |
Valoració |
|
Aigua de mar |
- |
Temperatura ambient a alta temperatura |
Ignorat (<0,01) |
Excel·lent |
|
Medi ambient atmosfèric (inclosa la contaminació industrial) |
- |
Temperatura de l'habitació |
Ignorat |
Excel·lent |
|
Àcid nítric (HNO₃) |
10-65% |
Temperatura ambient a 80 graus |
<0.05 |
Excel·lent |
|
Àcid sulfúric (H₂SO₄) |
Menor o igual al 10% |
Temperatura de l'habitació |
<0.1 |
Bé |
|
Àcid clorhídric (HCl) |
Menor o igual al 5% |
Temperatura de l'habitació |
<0.1 |
Bé |
|
Hidròxid de sodi (NaOH) |
10-50% |
Temperatura de l'habitació |
<0.05 |
Excel·lent |
|
Àcids orgànics (com àcid acètic, àcid cítric, etc.) |
- |
Temperatura de l'habitació |
<0.1 |
Bé |
|
Gas clor humit |
- |
Temperatura de l'habitació |
<0.05 |
Excel·lent |
Nota: els aliatges de titani tenen poca resistència a la corrosió en gas de clor sec, àcid sulfúric concentrat a -alta temperatura (>70%), àcid fluorhídric i altres mitjans. A les estructures de buits, s'ha d'avaluar el risc de corrosió de les esquerdes. Per a la selecció de materials específics, proporcioneu condicions de funcionament detallades i us podem ajudar amb una avaluació de corrosió específica.
Rendiment{0}}a alta temperatura
Ti-6Al-4V manté una alta resistència a temperatures moderades. Els següents són valors de referència típics per a la resistència a la tracció en funció de la temperatura (condició de recuit):
|
Temperatura |
Resistència a la tracció (MPa) |
Taxa de retenció de rendiment |
|
Temperatura ambient (20 graus) |
Major o igual a 895 |
100% |
|
200 graus |
≈ 800 |
Superior o igual al 89% |
|
300 graus |
≈ 700 |
Superior o igual al 78% |
|
400 graus |
≈ 550 |
Superior o igual al 61% |
|
500 graus |
≈ 350 (exposició-a curt termini) |
Superior o igual al 39% |
-Estabilitat tèrmica a llarg termini i evolució microestructural:
El Ti-6Al-4V presenta una estabilitat microestructural excel·lent durant el servei-a llarg termini a temperatures inferiors o iguals a 400 graus, sense transformació de fase significativa ni precipitació de fases fràgils, donant lloc a canvis dimensionals mínims. Tanmateix, l'exposició prolongada a temperatures superiors a 450 graus pot provocar un -engreixament de la fase i una descomposició de la -fase, provocant una reducció de la plasticitat. Per tant, no es recomana l'ús-a llarg termini per sobre d'aquesta temperatura. Per a aplicacions que requereixen un servei a llarg termini-a temperatures més altes, es poden considerar aliatges propers com el Ti-6242S (un aliatge de titani d'alta temperatura que conté silici) o el TA7.
Rendiment antioxidant:
Ti-6Al-4V forma una capa d'òxid protectora per sota de Menys o igual a 600 graus, que presenta una millor resistència a l'oxidació que els aliatges d'alumini i magnesi. A temperatures més altes, la velocitat d'oxidació s'accelera significativament, donant lloc a la formació d'escates d'òxid a la superfície acompanyades d'un engrossiment de la zona de difusió de l'oxigen (capa de fragilitat), que es tradueix en una ductilitat superficial reduïda. Per millorar la resistència a l'oxidació, es poden seleccionar aliatges de titani que contenen Nb i Mo o recobriments protectors d'alta temperatura.
Rendiment a la fatiga (valor de referència típic)
Les propietats de fatiga del Ti-6Al-4V són molt sensibles a la microestructura, la qualitat de la superfície i la concentració d'estrès. Els següents són valors de referència típics:
|
Estat organitzatiu |
-Límit de fatiga de cicle alt (10⁷ cicles, R=0.1) |
Escenaris aplicables |
|
Microestructura equiaxial (estat recuit) |
500 - 600 MPa |
Components estructurals amb alts requisits de resistència a l'inici d'esquerdes per fatiga |
|
Organització Bimodal |
550 - 650 MPa |
Rendiment integral òptim, l'opció principal per als components estructurals d'aviació |
|
Organització de cistella web (estat STA) |
600 - 700 MPa |
Components amb alts requisits de resistència al creixement d'esquerdes per fatiga i tenacitat a la fractura |
Nota: el rendiment real de la fatiga està influenciat per múltiples factors com ara la rugositat de la superfície, l'estrès residual, la freqüència de càrrega i l'entorn corrosiu. Es recomana que els components clau de la fatiga siguin sotmesos a tractaments superficials com ara el granallat per millorar la vida a la fatiga.
Mitjans de comunicació aplicables:
1. Entorn atmosfèric: excel·lent resistència a la corrosió, no requereix cap protecció superficial.
2. Solucions d'aigua de mar i clorur: Resistència superior a la corrosió de picats i esquerdes (tingueu en compte el disseny de les esquerdes).
3. Àcids oxidants: com l'àcid nítric (a totes les concentracions a temperatura ambient), l'àcid cròmic, amb una excel·lent resistència a la corrosió.
4. Àcids reductors febles: com l'àcid sulfúric diluït (menys o igual al 10%), l'àcid clorhídric diluït (menys o igual al 5%), que es pot resistir a temperatura ambient.
5. Àcids orgànics: Àcid acètic, àcid oxàlic, àcid cítric, etc.
6. Solucions alcalines: hidròxid de sodi, hidròxid de potassi, etc., amb bona resistència a la corrosió a temperatura ambient.
7. Querosè d'aviació, oli hidràulic, oli lubricant: bona compatibilitat.
8. Vapor d'alta-temperatura, gas de clor humit (tingueu en compte les limitacions de temperatura).
Nota: Ti-6Al-4V no és resistent al gas de clor sec, àcid sulfúric concentrat a alta temperatura (>70%), àcid clorhídric concentrat (>20%), àcid fluorhídric i sals foses fortament alcalines. En condicions de funcionament amb risc d'absorció d'hidrogen (com ara la protecció catòdica), s'ha d'avaluar la sensibilitat a la fragilitat de l'hidrogen.
El Ti-6Al-4V (Grau 5, TC4) és adequat per a aplicacions d'alta-resistència, lleugeres, resistents a la corrosió i de temperatura moderada, i es recomana utilitzar-lo en els camps següents:
Camps d'aplicació
-
Aeroespacial (el mercat d'aplicacions més gran, que representa més del 40% del consum mundial)
Components estructurals d'aeronaus (costilles, bastidors, peces del tren d'aterratge), discs i pales del compressor, pales del ventilador, elements de subjecció, tubs hidràulics, pells de fuselatge, estructures de góndoles del motor, escuts tèrmics, carcassa de míssils, components estructurals de coets. -
Enginyeria mèdica i biomèdica (certificació d'implant-grau)
Tiges femorals de maluc, components de l'articulació del genoll, implants dentals, varetes i cargols de fixació espinal, plaques i cargols, instruments quirúrgics (complint amb ASTM F136 / ISO 5832-3). -
Marina i Construcció Naval
Hèlixs de vaixells, eixos, plaques de tubs d'intercanviador de calor d'aigua de mar, cascs de pressió submergibles en aigües profundes-, components de bombes i vàlvules d'aigua de mar, cúpules de sonar, sistemes de canonades d'aigua de mar de vaixells. -
Automoció i curses d'-alt rendiment
Bielles de motor d'alt rendiment-, vàlvules, seients de molla, penjadors del sistema d'escapament, components de suspensió del xassís, cargols de rodes lleugers, components del turbocompressor. -
Petroquímica i Energia
Tubs d'intercanviador de calor, parts internes del reactor, vàlvules, sistemes de canonades (incloses condicions de medi àcid), ànodes electroquímics, components de la bomba de refrigeració del reactor nuclear. -
Esports i Productes de Consum
Caps de pals de golf, marcs de bicicletes, marcs de raquetes de tennis, marcs d'ulleres, estoigs de rellotges, material d'exterior. -
Indústria nuclear
Components estructurals del conjunt de combustible del reactor nuclear, peces del sistema de refrigeració (a causa de la baixa secció transversal d'absorció de neutrons{0}}i la resistència a la corrosió). -
Militar i Defensa
Plaques de blindatge, carcasses de míssils, components de torpedes, equips de protecció individual, components estructurals de vehicles aeris no tripulats.
Lliurament i personalització
Oferim solucions de cadena de subministrament flexibles i fiables per garantir que rebeu materials Ti-6Al-4V (Gr5, TC4) que s'adapten perfectament als requisits del vostre projecte.
|
Formulari |
![]() Full/Placa
|
![]() Barra/Barra
|
![]() Tub / Tub
|
![]() Tira / Bobina de fulla
|
![]() Filferro/vareta
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Gamma convencional |
Gruix: 0.5 - 100 mm |
Diàmetre Φ6-500mm |
Diàmetre exterior Φ10-300mm |
Gruix: 0,1 – 3,0 mm |
Diàmetre Φ0.5-10mm |
|
Capacitat de personalització |
Plaques-laminades en calent o-en fred, plaques ultra-fines (a partir de 0,1 mm), tall de longitud-fixa, tractaments superficials especials (decapat, sorrejat, polit) |
Barres forjades de mida gran-(fins a Φ800 mm), barres-laminades en calent, barres polides, barres-de forma especial i diferents condicions de tractament tèrmic (recuit, STA) |
Tubs sense soldadura/tubs soldats, tubs de paret gruixuda-de gran diàmetre-, processament d'extrems de tub (bisellat, longitud fixa), longituds especials |
Materials de tires de precisió, material de bobina d'estampació, tapat laminat, amplada no -estàndard, pel·lícula protectora especial, polit electrolític |
Dibuix de precisió, filferros de farciment de soldadura, filaments d'impressió 3D, tractaments superficials especials (polit, rentat àcid) |
Per què escollir-nos? - Tecnologia d'enginyeria fiable. Lliurament fiable.
No som només un proveïdor, sinó un soci de materials de confiança per a vostè a la Xina.

Producció Verticalment Integrada
Instal·lació pròpia de 20.000㎡ amb 10+ línies automatitzades (8,000+ tones/any). El-centre d'eines i matrius interns permet una personalització ràpida i un control de costos eficaç - sense marcatge d'intermediaris.

Control de qualitat estricte en cada etapa
Traçabilitat total als punts de control de control de qualitat clau durant tota la producció. 100% conforme als estàndards ASTM/ASME, EN i GB. Informes de proves de materials disponibles amb cada enviament.

Lliurament fiable i embalatge d'exportació
10+ anys exportant a Europa, Amèrica del Nord, el sud-est asiàtic i l'Orient Mitjà amb protecció impermeable i anti-rovell, combinada amb opcions d'enviament flexibles, garanteix una arribada segura i-a temps.

Validació de la mostra abans de la producció en massa
Oferim mostres gratuïtes per a la verificació de qualitat, cosa que us permet fer comandes a granel només després de l'aprovació. Assegurem la coherència des de la mostra fins a la producció en massa mitjançant una mesura dimensional precisa i una fabricació transparent.
Preguntes freqüents
P: Quins són els principals avantatges de Ti-6Al-4V?
P: Quin tipus de tractament tèrmic requereix Ti-6Al-4V?
P: Quina és la temperatura màxima de funcionament?
P: Quina diferència hi ha entre Ti-6Al-4V i titani pur (grau 2)? Com triar entre ells?
P: Quin és el rendiment de soldadura de Ti-6Al-4V? Què cal destacar?
P: Es pot utilitzar Ti-6Al-4V com a substitut d'altres aliatges de titani?
Etiquetes populars: ti-6al-4v (gr5, tc4), fabricants, proveïdors, fàbrica de la Xina ti-6al-4v (gr5, tc4)









