Característiques dels productes

Força excepcional i força específica (avantatge bàsic)
L'avantatge principal de TB6 rau en el seu nivell de resistència extremadament alt. Després del tractament de la solució i l'envelliment, la seva resistència a la tracció és superior o igual a 1170 MPa, la resistència a la fluència superior o igual a 1100 MPa i pot arribar a superar els 1400 MPa en determinades condicions de tractament tèrmic, el que el converteix en un dels aliatges comercials de titani més forts. La seva resistència específica (≈ 250 kN·m/kg) supera amb escreix la de Gr5 (TC4, ≈ 200 kN·m/kg), els acers inoxidables i la majoria d'aliatges basats en níquel-, oferint avantatges importants en el disseny lleuger. L'alta templabilitat de l'aliatge li permet mantenir una distribució uniforme de la resistència i la tenacitat en components de gran-secció transversal (més de Φ150 mm), el que el fa adequat per a la fabricació de peces estructurals de gran-mida-alta resistència.

Excel·lent tenacitat a la fractura i resistència a la fatiga
El TB6 manté una resistència a la fractura excel·lent (K_IC fins a 40-60 MPa·√m) i una resistència superior a la propagació de les esquerdes per fatiga alhora que aconsegueix una resistència extremadament alta. La seva resistència al craqueig per corrosió per estrès (SCC) és millor que la de la majoria d'aliatges de titani, demostrant una bona resistència a la fractura retardada en aigua salada, clorur i ambients àcids. Aquesta propietat el converteix en el material preferit per a trens d'aterratge d'avions i components estructurals d'alta tensió.

Excel·lent capacitat d'enduriment i aplicabilitat a grans seccions transversals
TB6 presenta una capacitat d'enduriment excepcionalment superior, mantenint una estructura totalment endurida i una distribució uniforme de la força i la tenacitat fins i tot en seccions transversals de Φ150 mm. Aquesta propietat és molt superior a Gr5 (TC4, amb una secció transversal d'enduriment inferior o igual a Φ50 mm) i Gr9 (TA18), cosa que li dóna un avantatge significatiu en aplicacions com ara fixacions de gran -mida, molles de gran-diàmetre i components estructurals pesats.

Excel·lents propietats de treball en calent i forja
El TB6 presenta un rendiment de forja superior a la regió de la fase beta, permetent processos de treball en calent com ara forja, laminació en calent i extrusió en calent dins d'un rang de temperatura de 800-950 graus. La seva fluïdesa de forja és millor que la de Gr5 (TC4), permetent la producció de peces forjades de forma complexa, reduint els marges de mecanitzat i reduint els costos de fabricació. El tractament de la solució es requereix després del treball en calent per aconseguir les propietats òptimes de treball en fred i la concordança final de les propietats mecàniques.

Bones propietats de treball en fred
El TB6 presenta una excel·lent conformació de treball en fred en l'estat tractat amb solució-(-recuit), la qual cosa permet diverses operacions de treball en fred com ara estirat en fred, laminació en fred, plegat en fred i encapçalat en fred. Les seves propietats de treball en fred són superiors a les de Gr5 (TC4), per la qual cosa és adequat per a productes que requereixen conformació en fred, com ara fixacions de cap-en fred, tubs de precisió estirats-en fred i tires-laminades en fred. La força es pot millorar encara més mitjançant el tractament de l'envelliment després del treball en fred.

Excel·lent resistència a la corrosió
Com tots els aliatges de titani, el TB6 presenta una resistència excepcional a la corrosió uniforme i a la picada en aigua de mar, solucions de clorur, la majoria d'àcids orgànics i àcids feblement reductors, basant-se en una pel·lícula d'òxid de TiO₂ densa, estable i auto{1}curativa que es forma espontàniament a la seva superfície. La seva resistència a la corrosió és comparable a la del Gr5 i funciona bé en entorns àcids de petroli i gas que contenen H₂S i CO₂.
Especificacions tècniques
Composició química (ASTM B348 / ASTM F136 / GB/T 2965)
|
Element |
Requisits estàndard |
Notes |
|
Ti |
Quantitat restant (matriu) |
Elements de matriu, que proporcionen una matriu lleugera i una excel·lent resistència a la corrosió |
|
V |
9.0 - 11.0% |
Elements beta-estables, que milloren significativament la resistència i l'enduribilitat |
|
Fe |
1.6 - 2.4% |
Elements beta-estables, que milloren la resistència i l'enduribilitat i milloren el rendiment de la forja |
|
Al |
2.6 - 3.4% |
Elements alfa-estables, millorant la força i l'estabilitat tèrmica |
|
O |
Menor o igual al 0,13% |
Els elements d'intercalació afecten significativament l'equilibri entre força i plasticitat |
|
C |
Menor o igual al 0,05% |
Control estricte; nivells excessius reduiran la plasticitat |
|
N |
Menor o igual al 0,05% |
Els elements de buit, si són massa alts, reduiran la duresa |
|
H |
Menor o igual a 0,015% |
Control estricte del contingut d'hidrogen per evitar la fragilització de l'hidrogen |
|
Altres elements (únics) |
Menor o igual al 0,10% |
- |
|
Altres elements (total) |
Inferior o igual al 0,30% |
- |
Propietats físiques
|
Propietat |
Valor/Interval |
Condicions de prova |
|
Densitat |
4,65 g/cm³ |
Temperatura de l'habitació (20 graus) |
|
Punt de fusió |
≈ 1620 graus |
- |
|
Coeficient d'expansió tèrmica (20-400 graus) |
9.2 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Mòdul elàstic (mòdul de Young) |
≈ 105 GPa |
Temperatura de l'habitació |
|
Conductivitat tèrmica (20 graus) |
≈ 6.5 W/(m·K) |
- |
|
Resistivitat |
≈ 1.80 μΩ·m |
- |
|
Ratio de Poisson |
≈ 0.31 |
Temperatura de l'habitació |
|
Magnetisme |
No-magnètic |
Tots els aliatges de titani són materials no-magnètics |
Propietats mecàniques (valors típics, ASTM B348 / GB/T 2965)
|
Rendiment |
Valor típic de l'estat de solució sòlida |
Valors típics de la condició-tractada i envellida (STA). |
Normes d'implementació |
|
Normes d'implementació |
Superior o igual a 795 MPa |
Superior o igual a 1170 MPa |
ASTM B348/GB/T 2965 |
|
Resistència de rendiment (compensació del 0,2%) |
Superior o igual a 760 MPa |
Superior o igual a 1100 MPa |
ASTM B348/GB/T 2965 |
|
Elongació |
Superior o igual al 15% |
Superior o igual al 6% |
ASTM B348/GB/T 2965 |
|
Reducció de la -àrea de la secció transversal |
Superior o igual al 35% |
Superior o igual al 15% |
- |
|
Duresa (Rockwell) |
≈ 26 HRC |
≈ 38 - 42 HRC |
- |
|
Resistent a l'impacte (Charpy V-osca) |
30 - 50 J |
15 - 30 J |
- |
Nota: el nivell de resistència de TB6 és significativament més alt que el de Gr5 (TC4, superior o igual a 895 MPa), amb la seva solució-tractada i la seva resistència envellida arriba a més d'1,3 vegades la de Gr5. Els productes de qualitat mèdica-han de complir els estrictes requisits de composició i rendiment de l'ASTM F136. Les propietats específiques es poden ajustar segons les condicions de tractament tèrmic-especificades pel client (condició de tractament-solució, condició STA).
Resistència a la corrosió (valor típic)
|
Mitjana |
Concentració |
Temperatura |
Taxa de corrosió (mm/any) |
Valoració |
|
Aigua de mar |
- |
Temperatura ambient a alta temperatura |
Ignorat (<0,01) |
Excel·lent |
|
Ambient atmosfèric |
- |
Temperatura ambient |
Ignorat |
Excel·lent |
|
Àcid nítric (HNO₃) |
10-40% |
Temperatura ambient |
<0.05 |
Excel·lent |
|
Àcid sulfúric (H₂SO₄) |
Menor o igual al 10% |
Temperatura ambient |
<0.1 |
Bé |
|
Àcid clorhídric (HCl) |
Menor o igual al 3% |
Temperatura ambient |
<0.1 |
Bé |
|
Hidròxid de sodi (NaOH) |
10-50% |
Temperatura ambient |
<0.05 |
Excel·lent |
|
Àcids orgànics (com àcid acètic, àcid cítric, etc.) |
- |
Temperatura ambient |
<0.1 |
Bé |
|
Mitjans de petroli i gas de sulfur d'hidrogen/diòxid de carboni |
- |
Alta temperatura i alta pressió |
<0.1 |
Bé |
Nota: els aliatges de titani tenen poca resistència a la corrosió en medis com ara l'àcid sulfúric concentrat a alta -temperatura i l'àcid fluorhídric. TB6 presenta una bona resistència al craqueig per corrosió per estrès en entorns de petroli i gas que contenen H₂S i CO₂. Per a la selecció de materials específics, proporcioneu condicions de funcionament detallades i us podem ajudar amb una avaluació específica de la corrosió.
Rendiment{0}}a alta temperatura
TB6 manté una alta resistència a temperatures moderades. Els següents són valors de referència típics per a la resistència a la tracció en funció de la temperatura (condició STA):
|
Temperatura |
Resistència a la tracció (MPa) |
Taxa de retenció de rendiment |
|
Temperatura de l'habitació (20 graus) |
Major o igual a 1170 |
100% |
|
200 graus |
≈ 1050 |
Superior o igual al 90% |
|
300 graus |
≈ 950 |
Superior o igual al 81% |
|
400 graus |
≈ 820 |
Superior o igual al 70% |
|
500 graus |
≈ 650 |
Superior o igual al 56% |
Estabilitat tèrmica a-llarg termini:
TB6 és un aliatge de titani de tipus -metaestable, que presenta una bona estabilitat microestructural durant el servei a llarg termini-a temperatures inferiors o iguals a 300 graus . Tanmateix, una exposició prolongada entre 300-400 graus pot provocar -precipitació de fase que provoqui fragilitat. Es recomana dur a terme una verificació exhaustiva del rendiment en condicions d'alta temperatura.
Rendiment antioxidant:
TB6 pot formar una capa d'òxid protectora per sota dels 500 graus, amb el seu rendiment d'antioxidació comparable al de Gr5. Per a un servei a llarg termini-a temperatures més altes, es recomana aplicar un recobriment protector.
Capacitat d'enduriment i aplicabilitat a grans-seccions transversals (avantatge bàsic)
TB6 té una tempabilitat extremadament excel·lent. Els següents són valors de referència típics de templabilitat:
|
Grau d'aliatge |
Secció totalment apagada |
Escenaris aplicables |
|
TB6 (Gr22) |
Major o igual a Φ150 mm |
Elements de fixació-grans, components del tren d'aterratge, peces estructurals pesades |
|
Beta C (Gr19) |
Major o igual a Φ300 mm |
Components de gran-mida gran-alta resistència |
|
Gr5 (TC4) |
Menor o igual a Φ50 mm |
Components estructurals -petits i mitjans |
Nota: l'excel·lent tempabilitat del TB6 li permet mantenir una distribució uniforme de resistència i tenacitat en components de gran-secció, la qual cosa és un avantatge significatiu que el distingeix dels aliatges + titani (com ara Gr5).
Propietats de treball en calent i forja
TB6 presenta un rendiment de forja excel·lent a la -regió de fase. Els següents són valors de referència per als paràmetres típics de treball en calent:
|
Mètode de treball en calent |
Interval de temperatura recomanat |
Nota |
|
Forja ({0}}forja de regió) |
950-1050 graus |
Es pot aconseguir l'equilibri òptim de força i duresa |
|
Forja (+ Forja de zona) |
800-950 graus |
Es pot obtenir-microestructura de gra fi i una millor ductilitat |
|
Rodament-calent |
850-950 graus |
- |
|
Extrusió en calent |
900-1000 graus |
- |
Règim de tractament tèrmic:
El tractament tèrmic de TB6 s'utilitza principalment per optimitzar la combinació de microestructura i rendiment, amb les especificacions comunes de la següent manera:
1. Tractament amb solució (per obtenir un rendiment òptim de treball en fred i enduriment):
Escalfeu a 760-790 graus, manteniu-ho durant 0,5-1 hora, després apagueu l'aigua o l'oli. Obtenir una microestructura metaestable per preparar-se per al tractament d'envelliment posterior.
2. Tractament de l'envelliment (per aconseguir la màxima força):
Escalfeu a 480-580 graus, mantingueu-ho durant 4-8 hores i després refredeu-lo a l'aire. Precipitats en fase fina, donant lloc a un augment significatiu de la resistència (resistència a la tracció superior o igual a 1170 MPa).
3. Doble recuit (per millorar la tenacitat a la fractura):
Primera etapa: escalfar a 800-850 graus, després refredar l'aire;
Segona etapa: escalfar a 700-750 graus, després refredar a l'aire.
Nota: El tractament tèrmic s'ha de dur a terme sota protecció de buit o gas inert per evitar la contaminació per oxidació superficial.
Rendiment de treball en fred
TB6 té bones propietats de treball en fred en estat de solució. Els següents són valors de referència típics per a la capacitat de treball en fred:
|
Mètode de treball en fred |
Quantitat de deformació típica (instància única) |
Recuit intermedi |
Formularis de producte aplicables |
|
Estirat en fred (tubs/varetes) |
15-25% |
Una gran deformació requereix un recuit intermedi |
Tubs i barres de precisió |
|
Laminació en fred (tira/fulla) |
20-30% |
Una gran deformació requereix un recuit intermedi |
Plaques fines, tires |
|
Flexió en fred |
Bona conformabilitat |
Normalment no és necessari |
Materials per a canonades, materials perfilats |
|
Forja en fred |
Bona conformabilitat |
Una gran deformació requereix un recuit intermedi |
Elements de fixació, reblons |
Nota: el TB6 té un millor rendiment de treball en fred que el Gr5 (TC4), la qual cosa és un avantatge clau com a material per a fixacions de capçalera-fred. Després del treball en fred, la seva força es pot augmentar a més de 1170 MPa mitjançant el tractament d'envelliment.
Mitjans de comunicació aplicables
1. Entorn atmosfèric: excel·lent resistència a la corrosió, sense necessitat de protecció de recobriment superficial.
2. Solucions d'aigua de mar i clorur: Bona resistència a la corrosió per picats i esquerdes.
3. Àcids oxidants: com l'àcid nítric (concentració moderada a baixa a temperatura ambient), excel·lent resistència a la corrosió.
4. Àcids reductors febles: com l'àcid sulfúric diluït (menys o igual al 10%), l'àcid clorhídric diluït (menys o igual al 3%), es poden resistir a temperatura ambient.
5. Àcids orgànics: Àcid acètic, àcid oxàlic, àcid cítric, etc.
6. Solucions alcalines: hidròxid de sodi, hidròxid de potassi, etc. (bona resistència a la corrosió a temperatura ambient).
7. Mitjans de petroli i gas que contenen H₂S/CO₂: Bona resistència a la fissuració per corrosió per estrès.
8. Querosè d'aviació, oli hidràulic: Bona compatibilitat.
Nota: TB6 no és resistent a mitjans fortament corrosius com l'àcid fluorhídric, l'àcid sulfúric concentrat calent i l'àcid clorhídric concentrat.
TB6 (Ti-10V-2Fe-3Al / Gr22) és adequat per a aplicacions que requereixen una combinació de resistència ultra alta, disseny lleuger i alta tenacitat. Es recomana utilitzar-lo en els camps següents:
Camps d'aplicació
-
Aeroespacial (àrees d'aplicació bàsiques)
Components del tren d'aterratge d'aeronaus (cilindres, barres de pistó, braços de parell), elements de subjecció d'alta -resistència (perns, cargols), peces estructurals de la cèl·lula, carcassa de míssils, components estructurals de coets, peces del sistema de rotor d'helicòpter. -
Enginyeria Mèdica i Biomèdica
Implants ortopèdics (tija de maluc, components de l'articulació del genoll), instrumental quirúrgic (complint ASTM F136 / ISO 5832-3). -
Petroli i Gas
Eines de fons (juntures de tubs de perforació, empaquetadors, vàlvules de seguretat), equips d'acabat, equips de manipulació de mitjans àcids (resistents a la corrosió H₂S i CO₂), fixacions de plataformes offshore. -
Automoció i industrial d'alt rendiment-
Molles d'alt rendiment-, molles de vàlvules, molles de suspensió, bieles del motor, components de transmissió lleugers, elements de subjecció de competició. -
Enginyeria Marina
Parts estructurals d'equips d'-mars profunds, elements de subjecció de vaixells, bombes d'aigua de mar i components de vàlvules. -
Esports i Productes de Consum
Ràdios de-bicicletes d'alt rendiment, pals de golf, quadres de raquetes de tennis, equipament a l'aire lliure. -
Química i Energia
Elements de subjecció resistents a la corrosió-{-de mitjana a alta temperatura-, components de la vàlvula (menys de 300 graus o iguals), elements de fixació del paquet de tubs d'intercanviador de calor.
Lliurament i personalització
Oferim solucions de cadena de subministrament flexibles i fiables per garantir que rebeu materials TB6 (Ti-10V-2Fe-3Al / Gr22) que s'adapten perfectament als requisits del vostre projecte.
|
Formulari |
![]() Full/Placa
|
![]() Barra/Barra
|
![]() Tub / Tub
|
![]() Tira / Bobina de fulla
|
![]() Filferro/vareta
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Gamma convencional |
Gruix: 0.5 - 100 mm |
Diàmetre Φ6-500mm |
Diàmetre exterior Φ10-300mm |
Gruix: 0.1 - 3.0 mm |
Diàmetre Φ0.5-10mm |
|
Capacitat de personalització |
Plaques-laminades en calent, plaques ultra-fines (a partir de 0,1 mm), tall de longitud fixa-, tractaments superficials especials (decapat, arenat, poliment) |
Barres forjades, barres-laminades en calent, barres polides, barres amb forma i diferents condicions-de tractament tèrmic (condició de tractament-solució, condició STA) |
Tubs sense soldadura/tubs soldats, materials per a tubs de precisió, tubs de paret gruixuda-de gran diàmetre-, processament d'extrems de tub (bisellat, longitud fixa), longituds especials |
Materials de tires de precisió, material de bobina d'estampació, obturació laminat, amplada no -estàndard, pel·lícula protectora especial |
Dibuix de precisió, filferro de molla, filferro de farciment de soldadura, tractament superficial especial |
Per què escollir-nos? - Tecnologia d'enginyeria fiable. Lliurament fiable.
No som només un proveïdor, sinó un soci de materials de confiança per a vostè a la Xina.

Producció Verticalment Integrada
Instal·lació pròpia de 20.000㎡ amb 10+ línies automatitzades (8,000+ tones/any). El-centre d'eines i matrius interns permet una personalització ràpida i un control de costos eficaç - sense marcatge d'intermediaris.

Control de qualitat estricte en cada etapa
Traçabilitat total als punts de control de control de qualitat clau durant tota la producció. 100% conforme als estàndards ASTM/ASME, EN i GB. Informes de proves de materials disponibles amb cada enviament.

Lliurament fiable i embalatge d'exportació
10+ anys exportant a Europa, Amèrica del Nord, el sud-est asiàtic i l'Orient Mitjà amb protecció impermeable i anti-rovell, combinada amb opcions d'enviament flexibles, garanteix una arribada segura i-a temps.

Validació de la mostra abans de la producció en massa
Oferim mostres gratuïtes per a la verificació de qualitat, cosa que us permet fer comandes a granel només després de l'aprovació. Assegurem la consistència des de la mostra fins a la producció en massa mitjançant una mesura dimensional precisa i una fabricació transparent.
Preguntes freqüents
P: Quins són els principals avantatges de TB6?
P: Quina diferència hi ha entre TB6 i Gr5 (TC4)? Com triar?
P: Quina diferència hi ha entre TB6 i Beta C (Gr19)? Com triar?
P: Quina diferència hi ha entre TB6 i Gr9 (TA18)? Com triar?
P: Quina és la temperatura màxima de funcionament del TB6?
P: Per què la tempabilitat del TB6 és superior a la del Gr5?
P: Per què el TB6 té un millor rendiment de forja que altres aliatges de titani?
P: Quin és el rendiment de soldadura de TB6?
P: El TB6 pot substituir Gr5?
Etiquetes populars: ti-10v-2fe-3al (tb6, gr22), fabricants, proveïdors, fàbrica de la Xina ti-10v-2fe-3al (tb6, gr22)









